Međugeneracijska solidarnost (23./24.)

Osobe starije životne dobi suočavaju se s brojnim promjenama u njihovim životima, koje dolaze sa starenjem i te se promjene vide ne samo na biološkom i psihološkom planu, nego i na socijalnom.

Osobe starije životne dobi često su izolirane od društva, prestaju sudjelovati u raznim društvenim događajima i interakcijama te osjećaju društvenu usamljenost. 

Ovim projektom želimo poticati stvaranje novih socijalnih veza između mlađih generacija i osoba starije životne dobi kroz razne aktivnosti i druženje, te im tako omogućiti socijalizaciju i otvorenost prema vanjskom svijetu.

Ciljevi:

-poticati i razvijati socijale vještine te osjećaj solidarnosti, razvijati razumijevanje za probleme starijih i aktivnije doprinositi poboljšanju kvalitete života starijih osoba
-učenici će pružiti poveznicu sa životom u zajednici korisnicima koji se samim smještajem u domovima nalaze u društveno isključenim pozicijama
-učenici će razviti individualni odnos s korisnicima te tako smanjiti socijalnu izolaciju korisnika ali si i međusobno obogatiti život
-učenici će se aktivno uključiti u život lokalne zajednice temeljem osobnog angažmana, zajedničkih druženja djece i starijih osoba te senzibiliziranjem javnosti za povećanim potrebama starijih osoba

-učenici će razviti komunikacijske i socijalne vještine važne za razvoj školske kulture i suradnje s osobama treće životne dobi

Rezultati:

-uspostava suradnje s lokalnim domom za starije, povezivanje škole s lokalnom zajednicom i omogućavanje učenicima dragocjeno iskustvo druženja i rada s osobama starije životne dobi

- objava e-knjige sa inervjuima vezanih uz Božićne običaje, mladenaštvo i ljubav i Uskrsne običaje naših starih



Mišljenje učenika o osobama starije životne dobi - anketno istraživanje.   Rezultati.



HRVATSKI CRVENI KRIŽ

GRADSKO DRUŠTVO CRVENOG KRIŽA VARAŽDIN

- intervju (Nelli)


Međunarodni dan ljudskih prava (10.12.)

        Međunarodni dan ljudskih prava obilježava se svake godine 10. prosinca, na dan kada je 1948. godine potpisana Opća deklaracija Ujedinjenih naroda o ljudskim pravima, dokument kojim je prvi put u povijesti čovječanstva priznato pravo svih ljudi na život, slobodu i sigurnost bez ikakvih razlika. Ovim dokumentom štite se građanske, političke, ekonomske, socijalne i kulturne slobode i prava čovjeka, od prava na život do prava na dostojanstvo. Donošenje Opće deklaracije je prekretnica u suvremenoj povijesti kada su se narodi svijeta udružili kako bi jednom i zauvijek stali na kraj genocidu nastalom za vrijeme Drugog svjetskog rata. Opća deklaracija o ljudskim pravima jedan je od prvih značajnijih dostignuća Ujedinjenih naroda koji kao dokument predstavlja osnovnu filozofiju pravno obvezujućih međunarodnih dokumenata nastalih nakon 1948. godine. 

Mi smo odlučili Opću deklaraciju povezati sa osobama starije životne dobi, odnosno pravo starijih osoba na nediskriminaciju te na dostojan život, neovisnost i sudjelovanje u društvenom i kulturnom životu.

U tu smo svrhu napravili informacijski listić "Ljudska prava osoba starije životne dobi".

 


 "Božićno druženje"

 15.12.2023.g., posjetili smo Dom za starije i nemoćne osobe Varaždin . Naši učenici proveli su intervjue vezane uz Božićne običaje kakvi su nekad bili, a sudjelovali su i u izradi božićnih čestitki koje će, kao iznenađenje, stići na kućne adrese obitelji korisnika. Na taj smo način omogućili učenicima dragocjeno iskustvo druženja i rada s osobama starije životne dobi. Uz kavicu i klipiće, lijepo i ugodno su se sa korisnicima Doma družili Niko, Dina, Monika i Lucija, učenici 3.E razreda, te Nelli, Antea i Hana, učenice 2. Gim razreda.


Družimo se i u veljači....

        Nastavili smo sa provedbom projekta  te smo u utorak, 6. 2. 2024. ponovno posjetili Dom za starije i nemoćne osobe Varaždin kako bi nastavili svoj angažman.

Sabina, Leonarda i David proveli su inspirativne intervjue s korisnicima doma, bilježeći njihove priče o djetinjstvu i običajima. Bilo je to posebno iskustvo za sve uključene, kako za naše učenike, tako i za korisnike doma, jer su se osjećali važnima i čule su se njihove priče.

Osim toga prof. Karmen Kokot održala je zanimljivo i primjenjivo predavanje o prehrani u starijoj dobi. Korisnici doma mogli su naučiti nešto novo i korisno za svoje zdravlje.   


Prehrana osoba starije životne dobi s dijabetesom

              Nastavno na predavanje o pravilnoj prehrani osoba starije dobi, koje je u Domu za starije i nemoćne osobe u Varaždinu održala prof. Karmen Kokot, učenici završnog razreda smjera tehničar nutricionist izradili su smjernice pravilne prehrane za osoba starije dobi s dijabetesom. Budući da velik udio korisnika doma boluje od dijabetesa tipa 2 koji iziskuje poseban način prehrane i izbor hrane, potrebno je educirati osobe s dijabetesom kako se pravilno hraniti. Izrađene smjernice također će pomoći u planiranju prehrane osoblju angažiranom oko pripreme obroka za dijabetičare. Angažman učenika oko izrada smjernica također je dio školskog projekta „ Prehrana i zdravlje“, kojeg škola pod vodstvom prof. Karmen Kokot provodi u suradnji s Društvom za zaštitu od dijabetesa Varaždin, već duži niz godina.


Info letak: Međugeneracijska solidarnost

Da bi povećali svijest o diskriminaciji osoba starije

životne dobi osmislili smo informacijski letak.


         S ciljem edukacije učenika o problemima i diskriminaciji osoba starije životne dobi osmišljena je prezentacija kojom želimo preventivno djelovati na sve oblike diskriminacije starijih osoba u našoj lokalnoj zajednici te senzibilizirati mlade za posebne potrebe osoba starije životne dobi i tako ih potaknuti da se aktivnije uključe u projekte međugeneracijske solidarnosti.


      "Uskrsno druženje"

        Nastavlja se provedba projekta “Međugeneracijska solidarnost” koji nastoji aktivno uključiti učenike u život lokalne zajednice te povezati različite generacije.

Tako je u petak, 22. 3. 2024. održana je radionica i intervjui vezani uz uskrsne običaje. U inspirativne razgovore s korisnicima Doma za starije i nemoćne osobe Varaždin upustili su se učenici Hana i Dominik. Prepričane uskrsne priče pažljivo su saslušane i zabilježene kako bi mogle biti sačuvane.

Ostali su učenici sudjelovali u uskršnjoj radionici koja je prošla u odličnoj atmosferi. Uz puno priče i smijeha učenici su razveselili starije sugrađane, podržali tradiciju i učvrstili mostove između prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.

Fokus ovog projekta je osvješćivanje važnosti podrške i brige za starije osobe. Svakom se aktivnošću ta podrška učvršćuje. Planirana suradnja nastavlja se na zadovoljstvo svih sudionika. Voditeljice projekta su prof. Vrbanić, Strmečki i Gotal.


       29.04. Europski dan međugeneracijske solidarnosti

         Dana 29. 4. obilježava se Europski dan međugeneracijske solidarnosti. Dio učenika koji su sudjelovali u projektu "Međugeneracijska solidarnost" izašli su u grad i podijelili letke, koje su sami izradili kako bi naglasili značaj suradnje među generacijama.

Međugeneracijska solidarnost ključna je za stvaranje tolerantnog društva. Uklanjanje dobne diskriminacije i stereotipa potiče bolje razumijevanje među generacijama.

Vezano uz projekt, u petak 26. 4. 2024. učenici su se ponovno družili s korisnicima Doma za starije i nemoćne osobe Varaždin s kojima su u ugodnoj atmosferi igrali društvene igre. Većina korisnika odlučila se za Bingo, zabavnu igru koju korisnici Doma vole igrati. Nekoliko se učenika okušalo i u šahu. Zajedničko vrijeme provedeno je u ugodnoj atmosferi i druženju.

 

 

 

 

Brošura, ovdje.