Border Jumping Project
U projektu „Border Jumping Project – Bridging the Past to the Present“ sudjelovali su učenici 3. Gim razreda i učenici partnerske škole iz SAD, Nansemond-Suffolk Academy, Suffolk, Virginia.
U projektu je sudjelovalo 8 američkih učenika čija je mentorica prof. Laura A. Pritchard Dobrin i 7 učenika 3. Gim razreda naše škole pod mentorstvom prof. Danijele Strmečki.
Svi korišteni projektni materijali (video materijali i biografije preživjelih) uzeti su sa mrežnih stranica Centrope koji je Srednjoeuropski centar za istraživanje i dokumentiranje židovske povijesti 20. stoljeća.
Cilj ovog projekta bio je da kroz poučavanje i učenje o Holokaustu učenici mogu povezati prošle događaja sa sadašnjima tj. da mogu prepoznati opasnosti predrasuda, diskriminacije, antisemitizma i ostalih oblika rasizma i netolerancije.
Učenici su imali priliku produbiti svoja razmišljanja o tekućim svjetskim problemima kao što su moć ekstremističkih ideologija, propaganda, zlouporaba vlasti, mržnja i nasilje.
Ovaj projekt odvijao se od siječnja 202. do travnja 2025. kroz sljedeće etape i projektne aktivnosti:
1. Upoznavanje učenika (Linoit)
2. Odabir Centropinih video materijala s biografijama preživjelih - mi smo odabrali video Rifka i Elvira
3. Izrada prezentacije prema video biografiji
4. Međusobna prezentacija odrađenih aktivnosti na Zoom sastanku
5. Predstavljanje projekta, 03.05.2025. na zajedničkom Zoom sastanku
1. Stavljanje informacija na Linoit.
http://linoit.com/users/danijelastrmecki/canvases/Student%20introduction
2. Video materijal: Rifka i Elvira https://youtu.be/ewI5mN0wO24?si=eaG8IBLXKeG9eKid
Dodatna aktivnost istraživanja života Rifke i Elvire.
3. Prezentacija.
3. Predstavljanje projekta.
Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije u suradnji sa International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA), Collingwood Learning i UCL Centre for Holocaust Education pokrenulo je istraživački projekt My Hometown s ciljem pomaganja mladima da otkriju i podjele lokalne priče koje su povezane s Holokaustom i njegovim nasljeđem. Tako su učenici 3. Gim razreda, polaznici fakultativne nastave Obrazovanje za demokratsko građanstvo i ljudska prava, radili marljivo i kreativno kako bi istražili povijest židovske obitelji Pollak iz Petrijanca i podijelili svoje znanje s drugima. Naš istraživački projekt sastoji se od četiri temeljna elementa: 1. istraživanje gdje su učenici na kreativan način istraživali fizički prostor koji je relevantan za Holokaust kroz lokalne karte, povijesne zapise i svjedočanstva, 2. učenje gdje su učenici razmatrali povijesni kontekst lokalnih veza s Holokaustom, utjecaj nasljeđa, zašto je važno ispričati priču i prisjećati se žrtava Holokausta, 3. obogaćivanje gdje su učenici sudjelovali u kreativnim aktivnostima obogaćivanja koje su im pomogle učvrstiti znanje i razumijevanje, zabilježiti otkrivene informacije i osmisliti inovativne odgovore, i 4. dijeljenje gdje su učenici podijelili svoj rad s drugim učenicima i zajednicom kroz prezentacije i događaje, potičući šire uvažavanje i bolje razumijevanje Holokausta. Konačni rezultat našeg istraživanja je pisani rad naziva Židovska obitelj Pollak iz Petrijanca kojeg smo uz pomoć profesorice Ane Sambolec preveli na engleski jezik i tako omogućili širenje našeg rada i izvan lokalnih okvira.
Link na web stranicu našeg projekta koja je kreirana od strane Collingwood Learning organizacije:
https://myhometown.collingwoodlearning.com/portfolio-items/petrijanec/
Danijela Strmečki, prof.