Održive inovacije Z generacije

Ove školske godine (2024./2025.) u provođenju projekata Građanskog odgoja i obrazovanja Varaždinske županije uključio se UPSHIFT, UNICEF-ov program za osnaživanje mladih da postanu aktivni društveni inovatori i poduzetnici.
UPSHIFT je trodnevna besplatna radionica koja objedinjuje poduzetnički i timski duh, praktična znanja te mentorsku podršku za rješavanje izazova s kojima se mladi susreću u svojoj lokalnoj zajednici. Na radionici se stječu nova znanja i vještine za analiziranje i rješavanje konkretnih problema.
Kako se UPSHIFT odvija?
Mladi se prilikom prijave na UPSHIFT povezuju u timove od 3 do 5 članova, te putem online obrasca prijavljuju problem s kojim su se susreli u svojoj školi ili lokalnoj zajednici i željeli bi ga riješiti.
Na radionici su učenici, uz pomoć design thinking metode, radili na formiranju ideje koja može riješiti njihov problem. U tome su im pomagali mladi UPSHIFT edukatori koji se bave osmišljavanjem i provođenjem projekata i njihova mentorica profesorica Danijela Strmečki koja je ujedno i koordinatorica cijelog školskog projekta.
Na UPSHIFT radionici sudjelovali su Leonarda, Antea, Dominik, Nelli i Hana, učenici 3. Gim razreda.
Trodnevna radionica (11.-13.11.2024.)
Video: naš pitch









Što je održivi razvoj? Održivi razvoj je koncept koji se temelji na ideji da možemo zadovoljiti potrebe današnjice bez ugrožavanja sposobnosti budućih generacija da zadovolje svoje potrebe. To znači da moramo pronaći ravnotežu između ekonomskog rasta, društvene pravde i zaštite okoliša.
Zašto je važan? Naša planeta suočava se s brojnim izazovima, uključujući klimatske promjene, gubitak bioraznolikosti i zagađenje. Održivi razvoj nudi rješenja koja mogu pomoći u očuvanju prirodnih resursa, smanjenju emisija štetnih plinova i stvaranju pravednijeg društva.
Zašto je važan za nas? Podizanje svijesti o temama održivog razvoja postaje ključno za oblikovanje budućih generacija. Rezultati ankete koju smo proveli otkrivaju zabrinjavajući podatak da većina učenika nije upoznata s konceptom održivog razvoja, ali istovremeno izražava želju za stjecanjem dodatnog znanja o ovoj važnoj temi. Ova situacija naglašava potrebu za edukacijom koja će omogućiti mladima da razumiju složenost održivosti i razviju vještine potrebne za aktivno sudjelovanje u stvaranju održivijeg svijeta. Ciljem je shvaćanje da održivi razvoj nije samo odgovornost vlada i velikih korporacija nego da svatko može igrati važnu ulogu. Male promjene u svakodnevnim navikama mogu imati veliki utjecaj na očuvanje planeta. Kroz obrazovne programe i aktivnosti, želimo osnažiti učenike da postanu informirani građani, sposobni donositi odgovorne odluke i doprinositi pozitivnim promjenama u svojim zajednicama a i šire. Zato naši učenici imaju priliku biti predvodnici u promicanju održivih praksi i stvaranju bolje budućnosti za sve.
Rezultati ankete.
"Ima li znanosti u otpadu?"
Za naše učenike prvo zanimljivo predavanje pripremljeno je na temu "Ima li znanosti u otpadu?" koje je , 19. studenog 2024.g., održala je prof. dr. sc. Aleksandra Anić Vučinić s Geotehničkog fakulteta. S obzirom da znanost igra ključnu ulogu u upravljanju otpadom i njegovoj transformaciji u korisne resurse predavačica se osvrnula na definiciju otpada, obrazložila na koji način funkcionira gospodarenje otpadom u Republici Hrvatskoj, objasnila koji su načini zbrinjavanja otpada te je na primjerima pokazala kako se primjenjuje znanost u metodologiji razvrstavanja i sortiranja otpada.
Predavanje je koordinirala prof. Darinka Mudri.
Održiva prehrana
U četvrtak, 12.12.2024. godine učenice 4.e razreda smjer tehničar nutricionist, Monika Bucina i Hana Horvat održale su predavanje na temu “Održiva prehrana”. Učenice su željele upoznati svoje vršnjake s održivom prehranom te su im na taj način ukratko predstavile načela na kojima se ona temelji i namirnice koje ona zagovara. Uz sve to, učenice su objasnile i kakav utjecaj održiva prehrana ima na ljudsko zdravlje i okoliš, te kakav je odnos između ekonomije i održive prehrane.
Predavanje je koordinirala prof. Lidija Vrbanić.
Pametna kuća i održivi razvoj - Smart Home
U četvrtak, 30.01.2025. godine održano je predavanje na temu “Pametna kuća i održivi razvoj”. Što znači imati pametnu kuću, koje su osnove Smart Home sustava i treba li nam uopće pametna kuća bile su glavne su teme ovog predavanja.
Kroz predavanje objašnjeni su pojmovi energetska učinkovitost i održivi razvoj, opisani oblici korištenja obnovljivih izvora energije u zgradama, koja su glavna arhitektonska obilježja energetski učinkovito građene zgrade, te je objašnjen koncept zelene gradnje i način upotrebe mikroprocesorskih tehnologija u “pametnoj” kući.
Pozivni plakat su izradile učenice 4.F razreda, Emma i Petra, smjer arhitektonski tehničar.
Predavanje je koordinirala prof. Karmen Ernoić.
Posjet Zagrebačkoj-UniCredit banci
Tema: Financijska pismenost za srednjoškolce (podtema: Zelene financije-zeleni stambeni kredit)
U srijedu, 05.03.2025.g., učenici su posjetili prostorije Zagrebačke-UniCredit banke Varaždin povodom obilježavanja Svjetskog i Europskog tjedna novca gdje je za naše učenike održano predavanje na temu "Financijska pismenost za srednje škole". Učenici su dobili smjernice o tome kako otvoriti račun u banci, kako štedjeti, voditi evidenciju prihoda i troškova, te im je ukazano na pozitivne i negativne strane online bankarstva, a imali su i dodatna pitanja vezana uz zelene kredite pa su dobili informacije i o takvim mogućnostima. Pitanja koja su učenici postavili su: Što su zeleni krediti? Koji su osnovni uvjeti za dobivanje zelenog kredita za mlade? Koje vrste ekoloških projekata ili nekretnina se mogu financirati ovim kreditom? Postoje li posebne kamatne stope ili subvencije za mlade korisnike zelenih kredita? Kako se dokazuje ekološka prihvatljivost projekta ili nekretnine prilikom podnošenja zahtjeva? Koji su rokovi otplate i mogućnosti refinanciranja zelenih kredita za mlade?
Na kraju predavanja učenici su imali kratki kviz u kojem su najtočniji i najbrži prst imale Lana i Gabriela te su dobile lijepe nagrade.
Posjet je koordinirala prof. Danijela Strmečki.
Sigurna budućnost: Osiguranje
Što je to osiguranje?
U ponedjeljak, 10.03.2025.g. predavanje na temu osiguranja, za maturante naše škole, održala je voditeljica tima Grawe osiguranja Anita Dombaj, ing. koja je učenicima objasnila što je to osiguranje, osnovne pojmove u osiguranju, kako se može ugovoriti osiguranje i kakve sve vrste osiguranja postoje danas na tržištu. Na konkretnim primjerima opisana je uloga osiguravajućeg društva te je objašnjena poveznica između osiguranja i održivog razvoja.
Između ostalog osiguranje je usko povezano sa ekonomskom i socijalnom održivošću tako što kroz zdravstveno i životno osiguranje smanjuje siromaštvo i povećava kvalitetu života.
Predavanje je koordinirala prof. Danijela Strmečki.
Posjet Geotehničkom fakultetu
Tema: Zelena tranzicija i dekarbonizacija
U utorak, 11.03.2025.g. učenici su posjetili Geotehnički fakultet gdje su prisustvovali predavanju i radionici sa temom Zelena tranzicija i dekarbonizacija. Ti pojmovi su usko povezani i međusobno se nadopunjuju u cilju smanjenja negativnog utjecaja ljudskih aktivnosti na životnu sredinu. Zelena tranzicija označava prelazak sa fosilnih goriva i ekološki neodrživih praksi na obnovljive izvore energije, energetski efikasne tehnologije i održivu proizvodnju i potrošnju te uključuje promjene u energetici, transportu, industriji i poljoprivredi kako bi se smanjio ekološki otisak i osigurala dugoročna održivost. Dekarbonizacija je ključni dio zelene tranzicije i odnosi se na smanjenje emisija ugljičnog-dioksida (CO₂) i drugih plinova sa efektom staklenika. To se postiže prelaskom na obnovljive izvore energije kao što su sunčeva energija, vjetar, voda i geotermalna energija.
Zato je dekarbonizacija konkretan proces koji doprinosi ostvarenju ciljeva zelene tranzicije. Bez dekarbonizacije, zelena tranzicija ne bi bila moguća, jer je smanjenje emisija CO₂ važno za borbu protiv klimatskih promjena i prelazak na održiv ekonomski model.
Predavanje smo povezali sa obilježavanjem Svjetskog dana očuvanja energije (05.03.)
Posjet je koordinirala prof. Marijana Buhin.
Prava potrošača i održivi razvoj
Predavanje: Informirani potrošač – zaštićeni potrošač
15. ožujka obilježavamo Svjetski dan prava potrošača, podsjećajući na važnost zaštite od nepoštenih trgovinskih praksi. Da svatko ima pravo na sigurnost, informiranost, reklamaciju i zaštitu od prijevara našim maturantima objasnili su Luna i Niko.
Zaštititi se možemo tako da:
✅ Upoznamo svoja prava
✅ Pravilno podnesemo reklamaciju
✅ Obratimo se nadležnim službama u slučaju problema, a naša potrošačka prava štiti Služba zaštite ekonomskih interesa potrošača u Državnom inspektoratu.
Predavanje je s učenicima osmislila i provela prof. Danijela Strmečki.
Radionica: Održiva potrošnja i smanjenje bacanja hrane
Radionicu je koordinirao prof. Mihael Pisačić.
🌿🌍 Naša škola ide korak dalje u održivom razvoju! 🚀
🌱✨Da bi praktično pokazali kako funkcionira održivi razvoj pribavili smo od tvrtke QBen inovativnu pametnu klupu koja će služiti kao mjesto za odmor, učenje i druženje.
🔋☀️ Klupa koristi solarnu energiju i tako omogućuje punjenje uređaja čime se potiče ekološka osviještenost naših učenika.
Posebno zahvaljujemo tvrtci QBen na podršci i prilici da našu školu učinimo još zelenijom!🌱💚